תלונות שווא

תופעת תלונות השווא הולכת ומתרחבת והן מעסיקות רבות את מערכות הרווחה, המשטרה והמשפט.

לא מעט אנשים, ביניהם עורכי דין העוסקים בענייני משפחה, מאמינים שהגשת תלונה נגד בן או בת הזוג, המצויים בהליכי פירוד או גירושין, לרבות תלונה שתגרום להרחקתם מהבית או מהילדים, תפגע בהם כלכלית וכיו"ב, תיטיב עם בן הזוג השני, תשפר את מצבו בתהליך, ותסייע בידו, כאמצעי לחץ, להשגת יתרון בסופו של יום בו ייקבעו חלוקת הרכוש, דמי המזונות, סידורי המשמורת וזמני השהות עם הילדים.
כמובן שטעות חמורה היא.
לכל מתדיין הזכות הלגיטימית לקדם את האינטרסים שלו בהליך, בתבונה וביושר על מנת להשיג תוצאה צודקת. אך יתרונות משיגים בדרכים כשרות וחוקיות.

נזקי תלונות שווא
הגשת תלונת שווא הינה מעשה אלים, תוקפני ופוגעני.
תלונות שווא עלולות לגרום נזק בלתי הפיך לאדם שנגדו מתלוננים. לפגוע בשמו הטוב ובחרותו, לסבך אותו בפלילים, להרחיקו מביתו וילדיו, לפגוע במקור הפרנסה שלו ובמקצוע שלו, לשבור את נפשו ועוד. כאשר מדובר בבני זוג בהווה או בעבר, גם מגיש תלונות השווא יפגע מכך. כל נזק כלכלי, אישי ומשפטי לאחד מההורים, יפגע ביכולתו ההורית והכלכלית, לזון את הילדים ולספק את צרכיהם, ובהכרח יגרום לנטל כבד יותר על ההורה השני.

תלונות שווא – טיפול הרשויות
אולם לא אלו בלבד הם נזקי תלונות השווא. לתלונות השווא השפעה הרסנית על היכולת של רשויות הטיפול, האכיפה והשיפוט להתמודד באופן מיטבי, מקצועי ומהיר, עם תלונות האמת בגין אלימות במשפחה.

אם הרשויות לא יאלצו להתעסק עם כמות אדירה של תלונות שווא, אשר מאחוריהן רק טקטיקה ולא עובדות, הן יהיו פנויות להתמודד עם כל סוגי האלימות הקיימת באמת במשפחה. אלימות נגד ילדים, אלימות ילדים נגד הורים ואלימות בין בני זוג.

ההנחיה כיום היא לא לנקוט הליכים כנגד מגישי תלונות השווא גם כאשר מתברר כי לא היה להן כל בסיס אמיתי, ואין כל סנקציה על האקט הבזוי הזה, העלול להרוס לאנשים את מהות חייהם. הטענה שעומדת מאחורי הנחיה זו היא שהסנקציות ימנעו מנפגעי אלימות במשפחה להתלונן, בשל החשש שטענתם לא תוכח.
זוהי טעות חמורה!
מערכת יעילה ונקייה מתלונות שווא, תהיה מסוגלת לחקור את תלונות האמת ולהעמיד לדין את האלימים.

הטוענים לכך שאין לנקוט בהליכים נגד מגישי תלונות שווא, בדרך כלל, מבקשים להגן על נשים שנחשפות לאלימות. אלא, שמלחמתם נגד הסנקציות על תלונות השווא, הינה כחרב פיפיות, והיא היא אשר פוגעת בנשים הנפגעות מאלימות. זאת מאחר והסכר נפרץ ואין כל מניעה, ורשויות הרווחה, המשטרה והמשפט, מוצפות בטענות, תלונות ותביעות סרק, ואינן פנויות לטפל בתלונות האמת ולהגן על אותן נשים מפני הפגיעה הבאה, או חלילה, הרצח הבא.

הגיעה העת לנקוט ביד קשה נגד מגישי תלונות השווא. זהו ערך חברתי לאומי מן המדרגה הראשונה, ויש להעמיד לדין מתלונני שווא, ולהענישם במלוא חומרת הדין למען יראו וייראו.

לסיכום, כצעד ראשון במאבק כנגד האלימות במשפחה יש לחסל את תופעת תלונות השווא המהווה כאמור אלימות לכשעצמה, ומונעת טיפול יעיל באלימות אמת במשפחה, על כל רבדיה.

נגישות