03/08/2013
מסרבת לקבל גט? את עלולה לשלם על זה...

נכתב ע"י: עו"ד מאיה הרצברג אלון
 

היא אמרה לי- אני לא אקבל ממנו את הגט. על גופתי המתה. בטח לא לפני שקיבלתי את חלקי ברכוש. בינתיים שימשיך לשלם מזונות. למה שיקבל את כל תאוותו, לאחר שזנח אותי, אשת נעוריו, והלך לחיקה של המאהבת. הרצחת וגם ירשת?
ואני הסברתי לה שהסירוב הזה לקבל את הגט עלול לעלות לה והרבה.
עוד הוספתי והבהרתי שאין בקבלת הגט ויתור כלשהו על חלקה ברכוש. והיום- גם מזונות אפשר לקבל אחרי הגט.

לפי הדין העברי מעמד הגט דורש הסכמה חופשית-לתת ולקבל את הגט. אות הסיום של הליכי גירושין בין בני זוג יהודים הוא סידור הגט בבית הדין הרבני. בסיום הטקס הבעל מכריז ברוב פאר והדר כי היא-האשה 'מותרת לכל אדם' . ובכך תם ונשלם לו פרק נישואיהם. ברוב המקרים בני זוג מגיעים למעמד הזה בהסכמה לאחר שחתמו על הסכם גירושין אשר הסדיר את כל ענייני הרכוש, משמורת הילדים והמזונות, הזכויות והחובות.
לעיתים רק אחד מהצדדים מעוניין להתגרש ואין הסכמה. במקרים אלו הצד המעוניין מגיש תביעת גירושין ואם היא מתקבלת ניתן פסק דין לגירושין אשר אי קיומו בסידור גט במועד שנקבע לכך, עשוי להפוך אותו לחיוב בגירושין.

כשהבעל ממהר לקבל גט
אבל, לא כולן רוצות 'לרקוד על מדרגות הרבנות'....ישנן נשים שמסרבות לקבל את הגט. לעיתים הסיבה לכך נעוצה ברצון כן ואמיתי לשלום בית ומניעת פירוק המשפחה. כאשר יש לכך סיכוי ורצונה של האשה אינו על פניו כיסוי לטקטיקה כזו או אחרת, בתי הדין יפנו את הצדדים לייעוץ או טיפול זוגי. אלא שלרוב, מערכות נישואין שהגיעו לערכאות משפטיות, אינן מערכות יחסים בריאות ואיחוי הקרע אינו פשוט. לא אחת הצדדים כבר אינם חיים יחד, עם פרוץ ההליכים או במהלכם. הליכי הגירושין מערבים אינטרסים כלכליים מהותיים. כל עוד אשה נשואה, הבעל חייב במזונותיה מדין הכתובה עליה חתם ביום נישואיהם. לכן, ככל שאין די בהכנסות האשה לספק את צרכיה הבעל חייב לשאת בהם. חיוב הבעל במזונות אשה, מהווה סיבה טובה לסירוב האשה להתגרש, במיוחד אם אין לה אפשרות לכלכל את עצמה. (להבדיל ממזונות ילדים אשר אין בינם לבין סטטוס הנישואין דבר)
בנוסף, לעיתים, הסמכות לדון בענייני הרכוש הוקנתה לבית המשפט למשפחה ובית הדין הרבני בתביעת הגירושין קבע כי על הצדדים להתגרש. במקרה זה יכול שמועד הגט יהיה מוקדם מהמועד שבו חולק הרכוש. כך נוצר מצב לכאורה הפוך. בני הזוג גרושים אבל ענייני הרכוש טרם הוסדרו. במקרים שכאלה עלול להיווצר מצב שבו מרבית הרכוש בידי הבעל, האשה מחויבת להתגרש ולמעשה היא נשארת ללא דמי מזונות וללא חלקה ברכוש עד אשר תתברר תביעתה הרכושית בבית המשפט. הליך שיכול להמשך שנים.
זהו מצב בו, נשים חוששות ואף מסרבות לקבל את הגט, הן מעוניינות להמשיך ולקבל דמי מזונות עד כמה שניתן. שכן, קיימת בציבור אמונה שהגט הוא "סוף פסוק" של כל ענייני הנישואין מכל מין וסוג וקבלתו הינה השלמה עם המצב הקיים. על כן, נשים רבות מאמינות בטעות, כי מבחינה 'טקטית' זו תהיה טעות חמורה להסכים לקבל את הגט בשלב זה.
אלא שבניהול הליכי הגירושין בבית הדין הרבני ישנה נקודה שאפשר להגדירה כ 'נקודת האל חזור' שאחריה כל סירוב לקבל גט או אי התייצבות למועד שנקבע לגט, כרוך בתוצאות שעלולות להיות מאוד לא נעימות והשלכותיהן לא פעם יקרות יותר מאובדן דמי המזונות.

סירבת לקבל גט?-זה יעלה לך והרבה
מעת שפסק הדין לגירושין הופך לחלוט, והאשה מסרבת לקבל את הגט או אינה מופיעה למעמד הגט היא עשויה להיות מוכרזת כ "סרבנית גט". על פי החוק ניתן, להטיל על האשה סנקציות שישתקו לה את החיים כמו: איסור יציאה מהארץ, הגבלת החזקה של רישיון נהיגה, דרכון, חשבון בנק, כרטיס אשראי וכו'.... ממש כמו גברים סרבני גט. בנוסף בעל שיעתור לכך, במצב כזה, עשוי לקבל היתר לשאת אשה נוספת בכפוף ל"השלשת" הגט, אשר משמעותה הפקדת הגט בפיקדון בבית הדין עד שהאשה תיאות לבוא ולקבלו באמצעות שליח והאשה ממילא לא תהיה עוד זכאית למזונות.
ובכך לא די. בשנים אחרונות, כוכב עולה בשמי בתי המשפט לענייני משפחה הינן תביעות נזיקין בין בני זוג. כבר ניתנו פסקי דין שחייבו נשים לפצות את הבעל בשל סירובן לקבל ממנו את הגט לאחר שניתן פסק דין לגירושין. המדובר בסכומי פיצוי של עשרות ואף מאות אלפי ₪.
לכן, המשחק בגט הפך להיות משחק מסוכן ואף יקר. מעת שניתן פסק דין לגירושין כל אחיזה מלאכותית בקשר הנישואין אם לצורך מזונות ואם כאמצעי לחץ לחלוקת הרכוש, אינה מומלצת שכן שכרה יצא בהפסדה.

מזונות אשה וחלוקת רכוש אחרי הגט-זה אפשרי
חשוב לדעת, חלוקת הרכוש אינה נפגעת כתוצאה מסידור הגט ככל שתלויה ועומדת תובענה בעניין זה בבית משפט. קבלת הגט איננה בשום פנים ואופן ויתור על הזכויות והרכוש המשותף, שהאשה זכאית לו על פי הדין.
בנוסף, בשנים האחרונות במספר פסקי דין של בתי המשפט לענייני משפחה חויב בעל במזונות האשה לאחר שכבר סודר הגט, ולא חולק הרכוש, בשל פערים משמעותיים ביכולת ההשתכרות של בני הזוג, שיקולי צדק, שוויון, הדדיות, או על חשבון חלקה של האשה ברכוש כאשר יסתיים הליך חלוקת הרכוש. כך למעשה יכולות אותן נשים להמשיך ולחיות בכבוד עד אשר יחולק הרכוש ואין כל מניע לעכב את קבלת הגט.


 
יש לכם שאלה? התלבטות?
אל תהססו!
התקשרו לקבוע פגישת ייעוץ

08-936-3393
שלח
הטופס נשלח בהצלחה
נציגנו יחזור אליכם בהקדם
שם:
שדה חובה.
מייל:
שדה חובה.
טלפון:
https://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%90%D7%99%D7%94-%D7%94%D7%A8%D7%A6%D7%91%D7%A8%D7%92-%D7%90%D7%9C%D7%95%D7%9F-%D7%9E%D7%A9%D7%A8%D7%93-%D7%A2%D7%95%D7%93-%D7%A0%D7%95%D7%98%D7%A8%D7%99%D7%95%D7%9F-%D7%95%D7%92%D7%99%D7%A9%D7%95%D7%A8/162290213795722