גירושין

 

החלטת להתגרש?
קיבלת תביעת גירושין?
הליך פירוק המשפחה שומט את הקרקע שעליה אתם צועדים במרבית תחומי החיים.
בלבול, חששות, כאב וחוסר וודאות, הן רק חלק מהתחושות שמציפות אתכם.

 

ניסיון וידע מאפשרים לנו לצעוד איתכם יד ביד ולתת לכם בטחון לעבור את התקופה הזו עם דרך ומטרות. כבר בראשית התהליך התמונה תתבהר לכם, כי אנחנו מאמינים שידע הוא כח.
אנחנו ניתן לכם הסבר ומידע מפורט על כל השלבים הצפויים וכל התרחישים האפשריים.
עם המידע וההכוונה, נבנה את האסטרטגיה המתאימה בדיוק לך ונצא לדרך.


על הליך הגירושין:
הליך הגירושין על פי הדין העברי, הרלבנטי לבני זוג יהודים, בסמכותו הייחודית של בית הדין הרבני. סידור הגט יתאפשר אך ורק בהסכמה. בהעדר הסכמה אין גט. כאשר הצדדים מתגרשים בהסכמה, הם בדרך כלל מגיעים למעמד הגט עם הסכם, שמסדיר את כל ענייני הרכוש, המזונות, המשמורת, הסדרי הראיה והגירושין. אולם, אם אחד מהצדדים אינו מעוניין להתגרש, מוגשת תביעת גירושין על ידי הצד המעוניין. על מנת לקבל פסק דין לגירושין צריך להוכיח עילות גירושין מוכרת בדין העברי. עילות גירושין לדוגמא בתביעת אשה: הבעל אינו מקיים את חיוביו כלפיה, לבעל מומים, מחלות מדבקות, אשר היא לא ידעה על קיומם ומונעים ממנו לקיים חיוביו כלפיה, הבעל אינו מקיים יחסי אישות, הבעל מכה, מתעלל..., עילות בתביעת הבעל: לאשה מומים, מחלות מדבקות, האשה עקרה 10 שנים, האשה זנתה תחתיו, עושה מעשי כיעור, עוברת על דת יהודית-גורמת לו לחלל מצוות, מסרבת לקיים יחסי אישות וכו'. בנוסף, בשנים האחרונות בתי הדין נותנים פסק דין לגירושין, גם ללא עילת גירושין, כאשר ברור שאין סיכוי לשלום בית והצדדים חיים בנפרד שנים ארוכות.

 

לאחר שניתן פסק דין לגירושין נקבע מועד לגט. אם אחד מבני הזוג לא מגיע למועד סידור הגט ללא סיבה מוצדקת, ניתן להוציא נגדו צו הבאה שמשמעותו התראת מאסר לאי התייצבות. אי התייצבות חוזרת עשויה להיחשב ל-סרבנות גט, אשר מקימה עילה לסנקציות כגון: הגבלת: יציאה מן הארץ, רישיון נהיגה, כרטיס אשראי, חשבון בנק, מאסר וכיו"ב. כמו כן בשנים האחרונות ניתנו פסקי דין אזרחיים שחייבו בפיצויים כספיים בני זוג סרבני גט.


במעמד סידור הגט, האשה מקבלת את הגט והבעל מכריז: הרי את מותרת לכל אדם. לאחר הגט כל אחד מבני הזוג יכול להיות בקשר עם בני זוג אחרים ואף להנשא. (לאשה ישנה הגבלה של שלושה חודשים לאחר הגט).

 

תביעת גירושין
תביעת גירושין מוגשת בבית הדן הרבני. ענייני המשמורת כרוכים מעצם טיבם בתביעת הגירושין. כאשר מעוניינים שבית הדין הרבני ידון בכל העניינים הקשורים לגירושין, יש לכרוך לתביעה את ענייני הרכוש ומזונות האשה, תוך פירוט מלא. את נושא מזונות הילדים ניתן לכרוך רק בהסכמה. הכריכה, ככל שתהיה מחלוקת בעניין הסמכות לדון בעניינים הכרוכים, תיבחן על פי מבחני כנות התביעה לגירושין,  הכריכה כדין וכנות הכריכה.


בתביעה יש לפרט את הטענות העובדתיות, המקימות עילות גירושין מוכרות על פי הדין העברי.

סמכות מקבילה-מרוץ סמכויות


לבתי המשפט לענייני משפחה ובתי הדין הרבניים ישנה סמכות מקבילה לדון בענייני  הרכוש, המשמורת, והמזונות. הסמכות תיקבע על פי מועד הגשת התביעה למי מהערכאות. כלומר אם האשה הקדימה והגישה תביעות לבית המשפט לענייני משפחה, הרי שהסמכות תוקנה לבית המשפט ולהיפך. אם היא הקדימה והגישה תביעותיה לבית הדין הרבני הסמכות תהיה דווקא לבית הדין הרבני. לא אחת ישנה התדיינות בשאלת הסמכות, כאשר המועדים של הגשת התביעות סמוכים זה לזה או כאשר ישנה מחלוקת באשר לכנות הכריכה וכיו"ב. בשל כלל הכיבוד שבין הערכאות אם אחת הערכאות הכריעה וקבעה, כי לה הסמכות לדון בתביעה, הערכאה השנייה תכבד זאת.


לשאלה לאיזו ערכאה כדאי לפנות והמרוץ שנוצר סביב הכדאיות בפנייה לערכאה זו או אחרת, נודעת חשיבות רבה. קיימת אמונה לפיה לנשים כדאי להקדים ולפנות לבית המשפט לענייני משפחה ואילו לגברים עדיף דווקא להקדים ולהגיש תביעותיהם בבית הדין הרבני. אלא שלא תמיד האבחנה הזו נכונה. לעיתים עדיף לאשה לפנות לבית הדין הרבני ולגבר נכון יותר לפנות לבית משפט אזרחי. קיימים מקרים שבהם השאלה מי יקדים ויבחר בערכאה הנוחה הינה קריטית להמשך ההליך והצלחתו ולעיתים השלכותיה מינוריות. כל מקרה לגופו ואין להכליל. הניסיון והמקצועיות של עורך הדין המייצג מהווים גורם משמעותי ביותר בבניית האסטרטגיה של התיק, לרבות ההחלטות הקשורות לבחירת הערכאה ועיתוי הגשת התביעות. 

 

יש לכם שאלה? התלבטות?
אל תהססו!
התקשרו לקבוע פגישת ייעוץ

08-936-3393
שלח
הטופס נשלח בהצלחה
נציגנו יחזור אליכם בהקדם
שם:
שדה חובה.
מייל:
שדה חובה.
טלפון:
https://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%90%D7%99%D7%94-%D7%94%D7%A8%D7%A6%D7%91%D7%A8%D7%92-%D7%90%D7%9C%D7%95%D7%9F-%D7%9E%D7%A9%D7%A8%D7%93-%D7%A2%D7%95%D7%93-%D7%A0%D7%95%D7%98%D7%A8%D7%99%D7%95%D7%9F-%D7%95%D7%92%D7%99%D7%A9%D7%95%D7%A8/162290213795722